:: دوره 12، شماره 3 - ( 8-1397 ) ::
جلد 12 شماره 3 صفحات 255-266 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل بوم‌شناختی مؤثر بر پراکنش گونه Agropyron libanoticum Hack. ex Kneuk. (مطالعه موردی: مراتع بالادست سد امیرکبیر، استان البرز)
مهرداد مسیبی، اردوان قربانی، اردشیر پورنعمتی
چکیده:   (864 مشاهده)
پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه پراکنش گونه Agropyron libanoticum Hack. ex Kneuck. با عوامل پستی و بلندی، اقلیم و خاک در مراتع بالادست سد امیرکبیر کرج انجام شد. برای این منظور نمونه­برداری در 35 واحد یا سیمای‌ منظر انجام شد. در هر مکان، ده پلات یک متر مربعی در طول خط­ نمونه‌برداری 100 متری مستقر و حضور و عدم‌حضور گونه ثبت شد. علاوه بر این تاج پوشش و تراکم گونه به­همراه عمق خاک، سنگ و سنگریزه و پوشش­تاجی کل ثبت شد. 35 نمونه خاک از عمق 0-30 سانتی‌متری سطح خاک برداشت و خصوصیات رس، لوم و شن، فسفر و ماده آلی در آزمایشگاه اندازه­گیری شد. از نقشه‌های توپوگرافی، مدل رقومی ارتفاع تهیه شد و از آن نقشه ارتفاع، شیب، جهت جغرافیایی تهیه و پس از استخراج گرایادن بارندگی و دما، نقشه این پارامترها هم تهیه و مقادیر این عوامل برای هر یک از مکان­ها مشخص شد. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از آزمون t مستقل برای مقایسه مکان­های با حضور و عدم‌حضور گونه، روش تجزیه خوشه­ای برای گروه­بندی مکان­ها بر اساس عوامل محیطی و آنالیز تشخیص برای تعیین درجه اهمیت متغیّرهای اندازه­گیری شده انجام شد. نتایج آزمون t نشان داد که متغیّرهای ارتفاع، بارندگی و میانگین دما (01/0p<) و سنگ و سنگریزه و ماده آلی (05/0p<) در مکان­های حضور و عدم‌حضور گونه تفاوت معنی­داری داشتند. با توجه به نتایج حاصل از تجزیه خوشه­ای گونه A. libanoticum به ارتفاع 1850 تا 2600 متر، بارش 500 تا 680 میلی­متر و دمای 7 تا 11 درجه سانتی­گراد سازگاری بیشتری داشت. این گیاه خاک­هایی با بافت متوسط و عمق کمتر همراه با سنگریزه را بیشتر می­پسندد. ماده آلی 5/0 تا 1 درصد و فسفر 5/3 تا 5/5 پی­پی­ام شرایط بهتری را برای رویش این گونه فراهم می­کند. نتایج آنالیز تشخیص نشان داد با توجه به درجه اهمیت به ترتیب بارندگی، ارتفاع، دمای میانگین، شیب، خاک لومی، جهات جغرافیایی، سنگریزه، فسفر، رس، عمق خاک، تاج پوشش کل، ماده آلی و شن از عوامل تأثیرگذار در انتشار این گونه در مکان­های مورد مطالعه هستند. با توجه به نتایج به‌دست آمده این گونه مناسب کشت در مراتع کوهستانی با شیب­های تند و خاک‌های کم­عمق می­باشد.
واژه‌های کلیدی: عوامل بوم‌شناسی، عوامل رویشگاهی، Hack. ex Kneuck. Agropyron libanoticum، مراتع سد امیر کبیر، استان البرز.
متن کامل [PDF 573 kb]   (267 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۹


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 3 - ( 8-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها